Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Od 1996 roku w dniu 23 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to data symboliczna, ponieważ tego właśnie dnia urodziło się lub zmarło wielu znanych pisarzy, m.in. Cervantes, Szekspir, Nabokov. Jest to także dzień św. Jerzego – patrona Katalonii.

 

W tym dniu wszyscy Katalończycy obdarowują swoich bliskich książkami i różami.
Pierwszym krajem, który wprowadził ochronę praw autorskich była Anglia. „Statut Królowej Anny” z 1709 r. przyznawał autorom (na określony okres czasu) prawa własności do ich wydawanych utworów. W 1952 roku do Genewy zwołana została Międzynarodowa Konwencja ds. Praw Autorskich, która powołała do życia Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich. Polska przystąpiła do tej konwencji w 1976 r. i odtąd na wszystkich polskich książkach, filmach, płytach i innych wydawnictwach umieszczany jest znak zastrzeżenia praw autorskich – copyright.

Prezentacja na temat: "czyli ciekawostki ze świata pisanego”

Co Ty wiesz o książkachczyli ciekawostki ze świata pisanego

 Najpopularniejsza książka
Biblia przetłumaczona na 310 języków (fragmenty na dalsze 547 języków) z pewnością jest najpopularniejszą książką na świecie.Między 1815 a 1975 rokiem wydrukowano około 2.5 miliarda egzemplarzy Biblii

Największa książka  :Książka „Super Book” mierząca 2.74 x 3.07m została wydana w Denver w stanie Colorado w roku Składa się z 300 stron i waży kg

 

Muzeum Najmniejszych Książek Świata Ręcznie Pisanych w Katowicach
Zygmunt Skoczny -twórca 165 miniaturowych książeczek. Pierwsza stworzona przy pomocy piórka i lupy miała 15x20 mm. Była to historia III Powstania Śląskiego.W 1976 Z. Skoczny trafił do Księgi Rekordów Guinnessa dzięki książeczce o wymiarach 0.8 x 1mm- był to alfabet łaciński zapisany na 28 stronach.

 

 Miniaturowe niezwykłości
Biografia AlecaGuinessa - na 40 stronach 3 x 4 mm znajduje się 600 liter, ustawa budowlana zapisana na znaczku pocztowym, szachownica 15 x15 mm z figurkami o wys.0.5 do 1mmZiarnko grochu zapisane modlitwami powszechnymi: Ojcze nasz, Zdrowaś Mario i Wierzę w Boga

 Najdroższa książkaCzterotomowe dzieło „The Birds of America” J.J. Audubona- wybitnego ornitologa sprzedano na aukcji w Nowym Jorku za 8 milionów 802 tysiące 500 dolarów.

 Nigdy nie jest za późno ...Mieszkaniec stanu Michigan oddał do biblioteki książkę, którą wypożyczył 47 lat wcześniej. Zapłacił (!!!) należną karę za przetrzymanie książki- 170 dolarów

 Wena go nie opuszczała przez wiele lat …
Najwięcej, bo ponad 600 powieści ,w dobie „ ery gęsiego pióra” –napisał Polak – Józef IgnacyKraszewski (1812 – 1887).

 Największa biblioteka świata
Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

 Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych
posiada ponad 130 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7 % zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek.
Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmanów oraz biblioteką sztuki. Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

W roku 2010 pojawiła się nowa "najgrubsza książka świata". Jej autorem jest DamienDematry, a nosi ona tytuł "The Collection, Obama and Pluralism". Książka o życiu Baracka Obamy liczy 5 472 strony i jest o 1 500 stron grubsza od swojej rekordowej poprzedniczki.

 

Joomla Templates by Joomla-Monster.com