Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2021

W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji, jak co roku, było zwrócenie uwagi na ogromną  rolę bibliotek w życiu szkoły i upowszechnianie czytelnictwa. Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Baśnie i legendy    z całego świata”. Z tej okazji biblioteka w obu budynkach szkoły przygotowała szereg działań, które nie tylko propagowały zainteresowanie książką, ale i integrowały środowisko szkolne i promowały pracę grupową.

Na ścianach szkoły zawisły plakaty i cytaty o książkach, które warto przeczytać. Dodatkową atrakcją dla starszych uczniów była wystawka pt. „ Oni to czytali”, przedstawiająca książki, po które sięgali nauczyciele, gdy byli w wieku szkolnym. Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy: „Sławni bibliotekarze” i „ Czytamy po angielsku”. Ta ostatnia była wystawą „ruchomą”, ponieważ uczniowie oprócz oglądania książek mogli wypożyczyć te, które ich zainteresowały. Natomiast młodsi uczniowie stworzyli „Jesienne drzewo czytelnicze”, na liściach którego zapisywali tytuły przeczytanych książek. W akcję włączyli się uczniowie klas drugich i trzecich, a także nauczyciele i inni pracownicy szkoły. Pierwszoklasiści, mimo że jeszcze nie dołączyli do społeczności czytelników szkoły, odwiedzili bibliotekę, by przekonać się, jacy bohaterowie baśni czekają na nich na tutejszych półkach. Dowiedzieli się, jak należy postępować z książkami i dlaczego nie wolno ich zostawiać przy młodszym rodzeństwie czy kocie. Lekcje biblioteczne zostały zorganizowane dla wielu klas, w czasie zajęć czytano baśnie z całego świata, a także zapoznano dzieci ze zbiorami bibliotecznymi. Dodatkowo klasa 3b odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną         w Pionkach, gdzie uczniowie poznali tajniki tworzenia komiksów.

Cały miesiąc stał pod znakiem „słodkiego’ wypożyczania książek. Każdy uczeń, który odwiedził bibliotekę częstowany był cukierkami. Na przerwach dla tych „nudzących się” starszych dzieci odbywały się zabawy z książką: rozwiązywanie quizów, krzyżówek, krótkich  konkursów, gry na spostrzegawczość. Natomiast na świetlicy w ramach akcji „Starsi czytają młodszym” uczniowie klas trzecich czytali bajeczki terapeutyczne kolegom z klas pierwszych.

Uwieńczeniem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych był konkurs ogłoszony w obu budynkach. W budynku A:

- na zakładkę do książki ( kl. I),

- na wierszyk/ historyjkę o bibliotece ( kl. II),

- na plakat promujący czytelnictwo ( kl. III).

W budynku B:

- na zakładkę do książki (kl. IV-V),

- na portret ulubionego bohatera książkowego (kl. V-VI),

- na reklamę ulubionej książki (kl. IV-VI),

- na selfie z książką ( kl. VII-VIII).

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Komisja, która zebrała się na początku listopada miała problem z wybraniem najpiękniejszej pracy, dlatego w budynku A nie przyznano 1, 2 i 3 miejsca. Jednak prace, których wykonanie wymagało dużego nakładu czasu i wykorzystania różnych technik nagrodzono książkami. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz oceny celujące z edukacji plastycznej ( kl.I i III) lub edukacji polonistycznej (kl. II).

Natomiast w budynku B komisja konkursowa oceniła następująco zgłoszone prace:

I miejsce – Downar Zuzanna kl. 4C

II miejsce – Smal Maja kl. 4C

III miejsce – Piwowarek Zuzanna kl. 4C oraz Wójcik Marcel kl. 4C

W konkursie selfie z książką nagrody za udział, dyplomy pamiątkowe oraz wpisy do Librusa z zachowania „+3” otrzymali :

Liwia Ruba kl. 7A

Julia Olewińska kl. 8 B

Aleksandra Michalska kl. 8 D

Daria Ruba kl. 8

Wyróżnienia przyznano Mai, Marii i Michalinie Molenda.

Wyróżnione osoby otrzymały cząstkową ocenę 6 z plastyki oraz nagrodę książkową, pozostali zaś ocenę cząstkową „5” z plastyki.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy pamiątkowe, wpisy do Librusa z zachowania „+3” i pochwałę wychowawcy „+5” oraz coś słodkiego.

Na zakończenie października biblioteka szkolna zorganizowała jeszcze dwie akcje, których finał zaplanowano na koniec listopada i grudnia: w budynku A „Uwolnij książkę” ( wymiana książek między uczniami- Bookcrossing) , w budynku B „Podaruj książkę bibliotece”.

To był kolejny październik w życiu PSP1, który okazał się sukcesem!