Rowerem bliżej natury

Dnia 30.05.2005 roku uczniowie klasy VA i VB PSP nr 1 w Pionkach wraz z wychowawczyniami p. Jolantą Wawer i p. Renatą Basaj oraz opiekunami po raz kolejny wybrali się na wycieczkę, tym razem rowerową, do miejscowości Huta. Wyjazd ten odbył się w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Celem wycieczki było wskazanie uczniom atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu, uwrażliwienie na piękno Puszczy Kozienickiej, propagowanie zasad czynnego wypoczynku oraz integracja grupy.

Docelowym punktem naszej wyprawy była położona w malowniczym miejscu wieś Huta i znajdująca się tam niewielka stadnina koni prowadzona przez pana Gabriela Bierzgalskiego.

Po dotarciu na miejsce gospodarz zapoznał nas z podstawowymi zasadami bezpiecznego zachowania się na terenie stadniny i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Pierwszym punktem programu było obejrzenie stajni, w której trzymane są konie. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy na temat koni i tego jak należy się nimi opiekować. Właściciel stadniny niezwykle ciekawie opowiadał o historii koni, ich zwyczajach, pielęgnacji i swojej pasji związanej z hodowlą tych pięknych i mądrych zwierząt. Mieliśmy również okazję zobaczyć w jaki sposób i z czego zbudowane jest siodło, którego używa się podczas jazdy konnej. O tym, jak bardzo nas to zainteresowało świadczyła ogromna ilość pytań, którymi wręcz zasypaliśmy naszego gospodarza. Kolejnym punktem programu była przejażdżka konna. Wszyscy uczestnicy wycieczki mieli okazję popróbować swoich sił w jeździe na koniu. Ukoronowaniem tej części imprezy był pokaz jazdy konnej z przeszkodami wykonany przez naszą rówieśniczkę- dwunastoletnią córkę gospodarza, która jest zwyciężczynią wielu zawodów jeździeckich w swojej kategorii. Niejeden z nas zazdrościł jej takich umiejętności. Po pokazie przyszedł czas na grę w siatkówkę oraz konkursy. W pierwszym z nich zatytułowanym „Żabka” wygrała klasa VA. W drugiej konkurencji Maciej Sałek i Rafał Wawer, uczniowie klasy VB, zajęli pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy wiersz o tematyce „Natura i Konie”, zostając „Mistrzami Poezji”. W trzeciej rozgrywce, która miała wyłonić mistrza skakania przez skakankę wygrała Agata Micek uczennica klasy VB, a drugie miejsce zajęła Daria Kęska z klasy VA. Wszyscy laureaci konkursów zostali nagrodzeni medalami oraz gorącymi brawami. Miłym akcentem kończącym naszą wyprawę było wspólne biesiadowanie i smażenie kiełbasek.

Z żalem odjeżdżaliśmy ze stadniny z zamiarem szybkiego odwiedzenia tego wspaniałego miejsca ponownie.

Ballada „Dwa konie”

Jechałem na wycieczkę rowerem błyszczącym,

Podzwaniając dźwięcznie moim dzwonkiem lśniącym.

Patrzę- dwa konie do drzewa przykute

Przykute bardzo grubym drutem.

Łzy do oczu mi napłynęły.

Nie pozwolę, aby te konie zginęły.

Zapatrzyłem się na te konie

Mój rower w ciemnym bagnie tonie.

Droga do domu długa, nieznana.

Mama przy oknie czeka zapłakana.

Za wszelką cenę uwolnię te konie,

Niech rower w bagnie utonie.

Rozetnę więzy szybko,

Bo wolność potrzebna koniom, jak woda rybkom.

Cóż to? Jeden ucieka!

Nic się nie stało, niech z wolnością nie zwleka.

Ja wrócę do domu na śnieżnobiałym koniu,

Nie mówiąc o niczym nikomu.

Maciej Sałek i Rafał Wawer

Uczniowie klasy VB