Przyjazd Naukobusu realizowany w ramach programu Nauka dla Ciebie (filmy, zdjęcia))

Naukobus - samochódWyjazdy Naukobusa realizowane są w ramach wspólnego programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie. 

W naszej szkole gościliśmy Naukobus w dniach 11,12 oraz 13 września 2022r. Pierwszego dnia w niedzielę (11 września) zajmowaliśmy się rozładowaniem samochodu i ustawieniem piętnastu eksponatów na sali gimnastycznej. Dzięki następnego dnia w poniedziałek uczniowie już od godziny ósmej rano mogli korzystać z mobilnej i interaktywnej wystawy. Było to możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców naszych uczniów, którym serdecznie dziękujemy. 

 

 

Udział w wystawie brała cała społeczność szkolna w tym dwadzieścia osób pochodzenia ukraińskiego oraz władzę miasta Burmistrz Miasta Pionki oraz wiceburmistrz miasta Pionki.

Miło było też gościć lokalną telewizję: Kurier Pionkowski. Poniżej wstawiam lik do ich relacji (od minuty 25.27 do minuty 29.52 około 4 minuty): https://www.youtube.com/watch?v=0C7wRQTZ22o&t=285s 

Dzięki wizyty naszej lokalnej telewizji wystawę Nakobus mogli obejrzeć inni mieszkańcy Pionek i nie tylko.

Uczniowie bardzo pozytywnie odbierali wystawę. Byli bardzo podekscytowani. Chętnie podejmowali wysiłek, aby rozwikłać zagadki logiczne i odkrywać świat za pomocą innych interaktywnych eksponatów. Mam wrażenie, że dla większości z nich 45 minut to za mało.
Ich szczególną uwagę zwróciła: kula plazmowa, eksponat jak powstają filmy, wirujące krzesło, łamigłówki, szyfry, uciążliwe ucho, gdy rządzi przypadek, trójkąty i kwadraty oraz jak złożyć organy w modelu człowieka.
Eksponaty, które najbardziej zaciekawiły uczniów to jak złożyć organy w modelu człowieka, łamigłówki oraz jak powstają filmy. Przy tych eksponatach uczniowie musieli wykazać się pomysłowością, wytrwałością, a gdy już widzieli efekt końcowy sprawiało im to wiele frajdy. Byli z siebie zadowoleni i dumni.

Po przygodzie z Naukobusem wielu wyraziło chęć wyjazdu do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, aby kontynuować naukę poprzez zabawę. Uczestnicy wystawy poznali wiele ciekawych zjawisk. Wirujące krzesło – jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu, jak wyglądają i gdzie są umiejscowione ludzkie narządy, zasady tworzenia filmu, wyładowania elektryczne w kuli plazmowej, szybkość reakcji, słyszenie dźwięków, gdy rządzi przypadek (krzywa Gaussa), twierdzenie Pitagorasa, jaką pracę wykonuje nasze serce, jak łamać szyfry i rozwiązywać łamigłówki. Był to pięknie spędzony czas.

Anna Kuśmirek

Zapraszamy na relację wideo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

 Logo Laboratoriów Przyszłości

Relację wideo przygotowano dzięki wyposażeniu dostarczonemu w ramach programu Laboratoria Przyszłości (https://www.gov.pl/web/laboratoria ).

 #LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci, @LaboratoriaPrzyszlosci

Joomla Templates by Joomla-Monster.com