Wycieczka Bąkowiec-Garbatka

Zdjęcie grupoweWe wtorek 9 października br klasy ósme wybrały się na rajd pieszy na trasie Bąkowiec – Garbatka Letnisko. Najważniejszym celem wyprawy było uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Szlak rozpoczął się w Bąkowcu, niedaleko miejsca pochówku żołnierzy poległych w walkach w czasie I wojny światowej.

 

 

W latach 1914–15 okolice Dęblina na lewym brzegu Wisły były polem ciężkich walk między wojskami rosyjskimi, niemieckimi i austro-węgierskimi, w składzie których walczyły oddziały legionowe Józefa Piłsudskiego. Celem walk było uchwycenie przepraw mostowych na Wiśle i Wieprzu oraz zdobycie twierdzy Iwangorod (dzisiejszy Dęblin). Ślady walk widoczne są w postaci licznych cmentarzy wojennych obu walczących stron oraz pozostałości w postaci transzei umocnień polowych w lasach.

Po zapaleniu zniczy ruszyliśmy na trasę wiodącą przez przepiękną Puszczę Kozienicką. Podziwialiśmy uroki polskiej złotej jesieni. Wędrówka przebiegała w miłej atmosferze, pozwalając wszystkim sprawdzić się w roli turystów, którzy potrafili dotrzeć do celu bez kompasu pokonując 14 kilometrów. Wycieczka zakończyła się w Garbatce Letnisko, skąd pociągiem wróciliśmy do Pionek.

Uczestnicy wyprawy:)

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Joomla Templates by Joomla-Monster.com