Konkurs fotograficzny: „Ciekawa fizyka, czyli zjawiska fizyczne w fotografii”

Mikołaj Latała zajął drugie miejsce w XIV edycji wojewódzkiego konkursu fizycznego: „ Ciekawa fizyka, czyli zjawiska fizyczne w fotografii”.

Oprócz zdjęć zjawiska fizycznego należało krótko je opisać.

Mikołaj wybrał zjawisko Tyndalla.

Na zdjęciach chciałem przedstawić efekt Tyndalla. Zjawisko opisane przez irlandzkiego badacza John’a Tyndalla w 1893 roku. Jest to zjawisko fizyczne , które polega na rozproszeniu światła przez przeźroczyste mieszaniny niejednorodne - koloidy. Na dwóch zdjęciach widać jak światło zachowuje się przechodząc przez szklankę z wodą – nie widać żadnej smugi światła w obrębie szklanki. Na zdjęciach w szklance , gdzie znajduje się koloid – białko kurze. Po ponownym włączeniu lampki , światło przechodząc przez szklankę widoczne jest w postaci stożka tzw. stożka Tyndalla. Widoczny efekt spowodowany jest ugięciem się promieni światła na cząsteczkach koloidu.

Gratulujemy Mikołajowi, który już w siódmej klasie zdobył dodatkowe punkty w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Podziękowania dla opiekunki konkursu Anny Kuśmirek, która zaraża pasją do nauki swoich uczniów.