W PSP NR 1 STAWIAMY NA ZDROWE ODŻYWIANIE

Figura promocyjnej krowy Wszyscy wiemy jak ważne dla rozwoju są zdrowe nawyki żywieniowe, ekologiczne produkty i zdrowy styl życia.

W PSP nr 1 w Pionkach stawiamy na zdrowe odżywianie i kształtujemy prawidłowe postawy. Uczniowie uczestniczą w wielu ogólnopolskich akcjach i projektach promujących zdrowie począwszy od projektu „Śniadanie daje moc” do corocznego szkolnego „Festynu o zdrowiu” oraz Programu UE dla szkół  „Szkolna przerwa śniadaniowa – mleczna, z warzyw, owocowa”.

W ramach tego programu przez dwa tygodnie listopada  w budynku szkoły przy ulicy Niepodległości odbywała się wystawa „Zwierząt gospodarskich”. Największą atrakcją wystawy była naturalnych rozmiarów krowa, którą można było pogłaskać i wydoić.

Wszystkie klasy szkolne, odziały zerowe oraz grupy młodszych dzieci zaproszone z pionkowskich przedszkoli miały okazję poćwiczyć technikę dojenia, obejrzeć zdjęcia zwierząt, które już coraz rzadziej możemy spotkać na polskich wsiach oraz posłuchać o ekologicznych i zdrowych produktach  żywnościowych.

Podsumowaniem promocyjnych działań były „Warsztaty serowarskie”, które odbyły się 22 listopada w klasie 3a. Uczniowie, pod okiem wykwalifikowanego specjalisty z zaprzyjaźnionej firmy mleczarskiej oraz opiekujących się nimi nauczycieli mieli okazję od początku do końca własnoręcznie wykonać sery z mleka krowiego.

Przestrzegając zasad higieny i bezpieczeństwa podgrzewali mleko do odpowiedniej temperatury, kroili i delikatnie mieszali produkty w garnkach,  odcedzali serwatkę, formowali serki  w drewnianych foremkach i macerowali w solance. Oczywiście ciężka praca nagrodzona została degustacją własnych wyrobów. Każde dziecko otrzymało także w prezencie jeden, wykonany przez siebie serek. Wszyscy uczniowie  byli zachwyceni zajęciami i zadowoleni z uzyskanych efektów.

Zapraszamy do galerii zdjęć.