WALENTYNKI po francusku w klasie IIa

8 lutego grupa wolontariuszy z  z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej już po raz  trzeci odwiedziła klasę IIa . Tym razem nasi starsi koledzy przenieśli nas w  nastrój romantycznego , zakochanego Paryża. Poniżej zamieszczamy opis walentynkowej lekcji j. francuskiego….

‘’Kocha się za nic. Nie istnieje żaden powód do miłości. Kocha się po prostu’’- powiedział kiedyś Paulo Coelho.

I my pokochaliśmy nasze dzieci za ich uśmiech , radość, otwartość , tysiące pomysłów i tysiące pytań… Nie mogliśmy o nich zapomnieć w połowie lutego , kiedy to wystawy sklepowe na Polach Elizejskich zamieniają się w połacie czerwonych serduszek, a Wieża Eiffla w Paryżu kołysze się w rytmie romantycznych francuskich walczyków. Wszak Francja to kraj zakochanych , a język francuski to język miłości. Dzieci o tym doskonale wiedzą, o czym świadczy niespodzianka jaka czekała na nas 8 lutego, kiedy to odwiedziliśmy już po raz  kolejny naszą ukochana klasę 2a.

Nasz kolega Kamil opowiedział bardzo ciekawą historię Święta Zakochanych, dzieci słuchały by móc odpowiedzieć na przygotowane przez nas pytania z interaktywnego quizu. O co mogliśmy pytać  nasze maluchy? Oczywiście o to czym jest miłość, jak okazują przyjaźń i co ona dla nich znaczy. Odpowiedzi były i takie zwykle: „Kocham mamusię i tatusia ‘’ , i takie bardziej filozoficzne: „Kocham wszystkich wokół mnie…”.

Po wykładzie przyszedł czas na ćwiczenia, niczym jak na Sorbonie w Paryżu. Zabraliśmy się do nauki kolejnych słówek. Jako że w powietrzu czuć było miłość ( no i oczywiście przepiękny zapach babeczek upieczonych przez Paulinę), nie mogliśmy uczyć się czegoś co nie było związane z tym pięknym świętem. Dzieciaczki bardzo szybko nauczyły się jak po francusku powiedzieć róża, serduszko, oraz  międzynarodowe Je t’aime!

Kolejnym zadaniem dla dzieci było rysowanie walentynek. Rozdaliśmy każdemu przygotowane wcześniej materiały i zabraliśmy się do pracy razem z maluchami. Każdy zrobił piękną kartkę i cudnie ją ozdobił (nawet w żabki i ślimaki francuskie) oraz zadecydował do kogo powędruje- do kolegi, koleżanki, mamy, do pani wychowawczyni... Podczas rysowania, dzieci rozmawiały z nami i pytały czy my też dajemy innym miłosne listy i kartki i z kim spędzimy walentynki?

Obowiązkowym i ….uwielbianym przez dzieci punktem każdego naszego spotkania, jest malowanie twarzy. Tym razem na policzkach pojawiły się  czerwone serduszka i  różowe różyczki.  Ze smakiem zjedliśmy tez  różowe i czerwone żelki, bo żelki lubią też duże  dzieci (nasze maluchy) i bardzo duże dzieci!(to my).

Nie mogliśmy ukryć wzruszenia, gdy dostaliśmy walentynki od naszych małych przyjaciół. Przygotowali je wcześniej i zrobili nam  kolejną miłą niespodziankę ! Wszystkie prace są tak piękne i przywołują miłe wspomnienia, że zrobiliśmy z nich wystawę przed salą do języka francuskiego.

Na sam koniec naszego spotkania zatańczyliśmy kaczuszki- chyba najsławniejszą francuską melodię. Tym akcentem wspólnie uczciliśmy koniec karnawału i koniec naszego spotkania. Wkrótce zobaczymy się znowu, bo tak przywiązaliśmy się do dzieci, że długo bez siebie nie wytrzymamy. Następne, marcowe spotkanie, poświęcimy przywitaniu, wyczekiwanej przez wszystkich Pani Wiosny.

A teraz, wszystkim zakochanym, kochanym i kochającym, życzymy dużo miłości i uśmiechu, nie tylko 14 lutego.  Do zobaczenia! A bientot!

Zapraszamy do galerii zdjęć.