BĄDŹ KUMPLEM, NIE DOKUCZAJ

W ramach Tygodnia Życzliwości 23 listopada 2016 uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. „Bądź kumplem, nie dokuczaj” przygotowane przez uczniów klasy Vb i wychowawcę p. Sylwię Janicką – Dołęgę.

Taki sam tytuł nosi kampania społeczna „Bądź kumplem, nie dokuczaj” prezentowana przez Cartoon Network (www.badzkumplem.cartoonnetwork.pl). Na tej stronie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy związanych w problemem dokuczania. Ambasadorami kampanii są znani sportowcy, Marcin Gortat i Grzegorz Krychowiak, którzy zachęcają dzieci do traktowania innych tak jakby sami chcieli być traktowani.

Podczas przedstawienia uczniowie dowiedzieli się, że to właśnie w szkołach podstawowych połowa dzieci doświadcza minimum raz w miesiącu niemiłego zachowania swoich kolegów w postaci obgadywania, izolowania, nastawiania klasy przeciwko uczniowi.

Dzieci poznały definicję oraz formy dokuczania. Uczniowie obejrzeli filmiki związane z dokuczaniem. Dowiedzieli się co zrobić gdy ktoś im dokucza oraz poznali Kodeks Kumpla czyli zasady jak być dobrym kolegą. A oto one:

1. Bądź swoim własnym najlepszym przyjacielem - traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany
  2. Bądź miły dla innych, nie osądzaj ich - każdy potrzebuje dobrego kumpla
  3. Bądź uczciwy i godny zaufania
  4. Bądź lojalny i wstawiaj się za innymi, jeśli tego potrzebują
  5. Miej odwagę powiedzieć "przepraszam", jeśli popełnisz błąd
  6. Bądź wsparciem, gdy ktoś ma zły dzień
  7. Baw się dobrze ze swoimi kumplami i pozwól innym bawić się dobrze z Tobą!

Podczas występu dla dzieci młodszych uczniowie z  IIc i IIIc zaśpiewali piosenkę o przyjaźni pt. „W przyjaźni tkwi siła” a uczniowie klas IV-VI usłyszeli piosenkę „Tak bardzo chciałbym zostać kumplem twym”.

Na koniec każda klasa dostała Kodeks Kumpla.

Pamiętajcie: BĄDŹ KUMPLEM, NIE DOKUCZAJ”

Więcej informacji na stronie www.badzkumplem.cartoonnetwork.pl

Zapraszamy do galerii zdjeć.

Sylwia Janicka-Dołęga