"Naszej chaty niskie progi" w Muzeum Regionalnym w Kozienicach.

15. XI.2016r. grupa uczniów z koła edukacji regionalnej w PSP nr1 pod opieką p. J. Ćwiklak i p. M. Łachmaniuk zwiedziła wystawę pt. ,,Naszej chaty niskie progi” w Muzeum Regionalnym w Kozienicach.

Na wystawie dzieci mogły zobaczyć wnętrze dwuizbowej chałupy wiejskiej z przełomu XIX iXXw. Bogaty zbiór eksponatów etnograficznych pozwolił na rekonstrukcję izby„czarnej”, w której koncentrowało się życie codzienne, izby „białej”- reprezentacyjnej, świątecznej oraz komory – pełniącej funkcję magazynu.

Wystawa, która jest dokumentem tradycji, obyczajów i dziedzictwa wiejskiego, przeniosła uczniów w świat, który bezpowrotnie minął. Dzięki zgromadzonym eksponatom i ich aranżacji w wiejskich izbach uczniowie mogli wyobrazić sobie, jak mieszkali ludzie w rejonie Puszczy Kozienickiej, jak spędzali czas, czym się zajmowali, jakich używali sprzętów.

Muzeum przygotowało też ciekawe warsztaty plastyczne, w których z wielkim zapałem i zaangażowaniem uczestniczyły dzieci. Z ziaren różnych zbóż stworzyły piękne kompozycje plastyczne.

Z muzeum dzieci wyszły z przeświadczeniem, że warto poznawać dziedzictwo swojego regionu.

Joanna Ćwiklak

Maria Łachmaniuk