W poszukiwaniu witaminy C

W lutym do naszej szkoły zawitali przedstawiciele firmy „Genimus” z Lublina. Przeprowadzili w kl. Id, IIb, IIc i IIIa warsztaty magiczno- przyrodnicze, których

głównym zadaniem było wyznaczenie zawartości witaminy C w różnych produktach spożywczych. Dzieci do roztworu skrobi (powstałej z połączenia mąki ziemniaczanej i wody) dodawały jodynę, a następnie różnego rodzaju soki i napoje.

Tak przygotowane mikstury przybierały różne barwy lub stawały się bezbarwne. I właśnie to decydowało, czy w danym produkcie witamina C jest obecna, czy też jej tam nie ma. Każdy mógł osobiście przeprowadzić eksperyment i zanotować swoje obserwacje na karcie „ małego odkrywcy”. Okazało się, że witaminy C nie ma w napoju „Sprite” oraz w wodzie. Wytropiona natomiast została w soku pomarańczowym oraz napojach „Kubuś” i „Frugo”.

Zajęcia wyzwoliły w dzieciach dużo pozytywnych emocji oraz zainspirowały do podejmowania działań badawczych.

Serdecznie dziękujemy za współpracę…

Wychowawcy klas: B. Kacperczyk, R. Wierzbicka, M. Śmietanka, J. Brzózek