Muzyczne lekcje inaczej

Muzyki można uczyć się nie tylko w szkolnej ławce, ale o wiele ciekawiej i z lepszymi efektami.

Z inicjatywy Anny Kostrzewy w bieżącym roku szkolnym dzieci z klas 4-6 mają możliwość uczestnictwa w koncertach w Radomiu i Warszawie. Korzystamy w ten sposób z bogatej oferty edukacyjnej Teatru i Opery Narodowej w Warszawie oraz Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Już w ubiegłym roku szkolnym nasze dzieci były po raz pierwszy na koncercie w Radomiu , a ponieważ efekty kontaktu z muzyką ,,na żywo '' były niezwykle pozytywne, kontynuujemy je również w roku obecnym.

Zaplanowaliśmy dwa wyjazdy niedzielne na spotkania z wirtuozem do Teatru Wielkiego i Opery Narodowej w Warszawie. Na jednym byliśmy już w listopadzie .Uczniowie mogli po raz pierwszy zobaczyć jak wygląda Teatr Wielki i uczestniczyć w koncercie pt. :,Łabędzi śpiew wiolonczeli''. Bardzo się cieszymy, że nasze dzieci  mają możliwość wysłuchania najlepszych wirtuozów w Polsce,  poznać innych uczestników koncertu. Następne spotkanie w Teatrze Wielkim w maju. Tym razem będzie to koncert skrzypcowy.

Przed każdym wyjazdem uczniowie są zapoznawani z zasadami dobrego wychowania i zachowania i zobowiązani do przestrzegania ,,kodeksu melomana''.

Poranki muzyczne w Radomiu są drugą formą koncertów, w której bierzemy aktywny udział. Odbywają się zawsze raz w miesiącu, w piątek .  W październiku koncert nosił tytuł ,,Dźwiękowisko'' i wspólnie

z Radomską Orkiestrą Kameralną wystąpili uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 12 w Radomiu, a na perkusji zagrał Miłosz Pękala.

W miesiącu grudniu mogliśmy wysłuchać Koncertu Gwiazdkowego: ,,Swinging with Sinatra'' w wykonaniu Jarka Wista / śpiew/,

Big Bandu oraz oczywiście Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Wspaniały koncert , niesamowite odczucia widzów, piękne aranżacje niezapomnianych piosenek Franka Sinatry. Dzieci były zauroczone poziomem wykonania, piękną dekoracją świąteczną sceny i całą oprawą artystyczną. Szlifują w ten sposób swoje obycie koncertowe, uczą się wsłuchiwania w dźwięki, delektowania pięknem .

Pomysł trafiony i bardzo dobrze odebrany przez dzieci i rodziców.

Wyjazdy zamierzamy kontynuować w następnych miesiącach. A jest co posłuchać. W lutym muzyka filmowa Wojciech Kilara.

Zapraszamy inne szkoły do podjęcia podobnej inicjatywy, tym bardziej,że koszt biletów to kwota 6-7 zł.