Zajęcia warsztatowe pt. „Uczymy się aktywnie chronić ptaki”

W dniu 13 listopada 2014 r., w klasie I D odbyły się warsztaty przyrodnicze przeprowadzone przez pracownika Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Augustowie – Panią Aleksandrę Kołacz.

Na zajęciach warsztatowych pod tytułem: „Uczymy się aktywnie chronić ptaki” omówione były następujące zagadnienia:

• rola ptaków w przyrodzie;
  • charakterystyka wybranych gatunków ptaków zasiedlających różne tereny;
  • przystosowania ptaków do życia w różnych środowiskach;
  • nauka rozpoznawania głosów ptaków;
  • nauka obserwacji ptaków w terenie;
  • działania jakie można podejmować by pomóc ptakom zamieszkujące nasze otoczenie (właściwe dokarmianie ptaków w okresie zimowym, wieszanie budek lęgowych, zakładanie ogrodów przyjaznym ptakom);

Na zakończenie zajęć przekazane zostały budki lęgowe dla różnych gatunków ptaków (m.in. wróbla, mazurka, sikor, kopciuszka, pleszki, kowalika, jerzyka, szpaka) do samodzielnego zawieszenia  w odpowiednim miejscu. Osoba prowadząca poinformowała uczestników o właściwych zasadach jakimi należy kierować się przy zawieszaniu budek lęgowych (czas wieszania, wysokość zawieszenia, kąt pochylenia, rozmieszczenie, dbanie             o czystość).

W toku warsztatów odbyły się również zajęcia plastyczne. Uczniowie rysowali drzewa oraz wycinali i kolorowali modele ptaków.

Zajęcia bardzo podobały się uczniom, tak ze względu na interesującą ich tematykę jak i sposób jej przekazania przez Panią Aleksandrę Kołacz. Uczniowie wraz z wychowawczynią zaprosili Panią Kolacz na następne spotkanie w szkole, które odbędzie się w grudniu i będzie poświęcone dokarmianiu ptaków.

Zapraszamy do galerii zdjęć.