Uniwersytet Dziecięcy w Warszawie-kolejne zajęcia

W dniu 16 stycznia nasi mali studenci będą mieli zajęcia z przedmiotu ,,SZTUKA”

Dowiedzą się :,, Czy grafikowi potrzebna jest łyżeczka''

Dlaczego w niektórych starych księgach na wewnętrznej stronie okładki umieszczone są inicjały i rysunki? Czy wy również podpisujecie swoje książki?

W dawnych wiekach książki stanowiły ogromny skarb dla swoich właścicieli. Za cenę ręcznie przepisywanych i bogato zdobionych egzemplarzy można było kupić nawet kilka wsi. Nic zatem dziwnego, że o takie książki bardzo dbano, a pozwolić sobie na nie mogli tylko przedstawiciele najbogatszych rodów. Jedną z form ochrony księgozbiorów, na przykład przed kradzieżą, było stworzenie i wklejenie do książki znaku własnościowego, czyli ekslibrisu.

Podczas zajęć studenci przy użyciu specjalistycznych narzędzi wykonają w technice drzeworytu swój ekslibris, dowiedzą się, jak poprawnie budować litery oraz jak odbić drzeworyt bez potrzeby używania prasy. Projektując własne księgoznaki, zapoznają się z zagadnieniami grafiki warsztatowej, ilustracji oraz liternictwa.

Prowadzącym będzie Jan Rusiński
Zajęcia odbędą się na Wydziale Grafiki, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W tym dniu czeka nas również drugie wyzwanie- zajęcia na Politechnice Warszawskiej , na temat : ,,Czy fotel musi mieć 4 nogi''

Co to jest sztuka użytkowa? Jak powstają najlepsze projekty architektoniczne, wnętrzarskie, czy meblarskie? Jak pracują światowej sławy architekci?

Krzesła, stoły, łóżko, szafa, fotel, półki to niezastąpione elementy wystroju każdego domu lub mieszkania. Wszyscy posiadają co najmniej jeden z wymienionych mebli w swoim pokoju, ale z pewnością u każdego te meble są inne. Dlaczego powstaje tyle różnorodnych kształtów stołów albo kanap? Czemu jedne meble nazywamy tradycyjnymi a inne nowoczesnymi? Podczas warsztatów studenci zapoznają się z podstawowymi pojęciami i zasadami w pracy projektowej. Dowiedzą się, na czym polega proces twórczy począwszy od koncepcji i zamysłu, a skończywszy na realizacji prototypu mebla i finalizacji produktu. Głównym zadaniem studentów będzie samodzielne przygotowanie projektu meblarskiego w formie modelu w zmniejszonej skali.

Prowadzącym będzie :mgr sztuki Milena Jankowska
Forma zajęć to : Warsztaty