Uniwersytet Dzieci

W sobotę 12 grudnia rozpoczęliśmy nowy blok zajęć na Uniwersytecie Dzieci- SZTUKA

Bardzo się cieszę, bo to moje klimaty.

Mali studenci uczestniczyli w warsztatach na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego : ,,Czy 10 latek może zostać wynalazcą’’

Problemem do rozwiązania było pytanie: Skąd się biorą niezwykłe przedmioty, które pomagają nam w codziennym życiu? Czy tylko dorośli mogą być wynalazcami? Czy potrafilibyście zrobić coś z niczego? Co ma wspólnego małpa z fontanną? Jak schować żyrafę do lodówki?

Wiele osób marzy o tym, żeby czegoś dokonać, wymyślić coś nowego, stworzyć coś z niczego. Mimo że tylko niektórym udaje się uzyskać światową sławę, to chcielibyśmy was przekonać, że w życiu codziennym każdy może być wynalazcą w swoim domu, życiu, szkole. Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się czym jest kreatywność oraz jak ćwiczyć wyobraźnię. Wspólnie znaleźliśmy nietypowe rozwiązania dla typowych przedmiotów i sprawdziliśmy, jak ta sama sytuacja może być widziana przez różne osoby.

Warsztaty poprowadzili: dr Jerzy Wojciechowski i mgr Agnieszka Wojnarowska

Tego samego dnia odwiedziliśmy Teatr 6. piętro  w Pałacu Kultury i Nauki. Wysłuchaliśmy wykładu poprowadzonego przez reżysera Eugeniusza Korina:

Dlaczego ludzie wymyślili teatr? Czy teatr zawsze był taki jak teraz? Bez kogo lub bez czego teatru by nie było?

Studenci kierunku Tematy oraz kierunku Mistrz i Uczeń uczestniczyli w minioną sobotę, 12 grudnia w wyjątkowych spotkaniach. Wykłady poprowadził Pan Eugeniusz Korin - aktor, reżyser teatralny i filmowy, współzałożyciel i dyrektor artystyczny Teatru 6.piętro. Wyjątkowo, dzięki uprzejmości teatru i współpracy z Fundacją Wyższy Poziom Teatru, wyszliśmy tego dnia z przestrzeni uniwersyteckich i zawitaliśmy na sali teatralnej Teatru 6.piętro.

Na początek 10-11 latki porozmawiały z Eugeniuszem Korinem o tym "Czym jest teatr?", co leży u jego podstaw i kto w nim pracuje. Mieli też możliwość sprawdzenia się na scenie! Pod okiem reżysera odgrywali scenki, dzięki którym poznali podstawowe gatunki teatralne.

Starsi studenci dowiedzieli się za to "Czy teatr może istnieć bez reżysera?". Oczywiście, spotkanie zaczęło się od podstaw, czyli opowiedzenia kto pracuje w teatrze. Następnie prowadzący zaprosił na scenę ochotników, którzy pomogli w zobrazowaniu roli reżysera w pracy z aktorem. Dowiedzieli się, że każdy tekst może być zarówno komediowy, bądź tragiczny - wszystko zależy od interpretacji.

Teatr jest jedną z najstarszych dziedzin sztuki i jedną z najbardziej syntetycznych.  W teatrze się mówi, recytuje, tańczy, śpiewa, gra, uprawia się pantomimę, używa się kamer i filmowych projekcji. To wszystko można zobaczyć teraz w kinie, telewizji i w Internecie. Dlaczego zatem teatr jest nadal potrzebny ludziom? Dlaczego w wielu teatrach widownie są pełne widzów?

Podczas wykładu Eugeniusza Korina, reżysera teatralnego oraz dyrektora artystycznego i współzałożyciela Teatru 6.piętro w Warszawie, odpowiedzieliśmy sobie  na pytanie, czy teatr można robić wszędzie, czy tylko tam, gdzie jest scena i widownia i kto jest w teatrze najważniejszy. Wspólnie zastanowiliśmy się również, jaka jest natura teatru i jak teatr zmieniał się na przestrzeni wieków. Okazało się, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy częścią teatru.

Aby teatr mógł się "zadziać" potrzebni są aktorzy. Oczywiście, wielu powie, że to nie wszystko, że potrzeba czegoś jeszcze - kostiumów, świateł, muzyki, scenografii, obsługi, etc. To nie prawda. Te elementy, pomagają, lecz można się bez nich obyć. To, czego naprawdę potrzeba aktorom to dobra dykcja i wyobraźnia. To dzięki poprawnej wymowie aktor jest słyszalny, a wypowiadany tekst jest zrozumiały dla publiczności. Wyobraźnia sprawia za to, że wszystko jest możliwe - krzesło może stać się wilkiem, a człowiek zamienić w drzewo. Na koniec oczywiście nie zabrakło pytań o prowadzenie teatru i inne ciekawostki z życia Eugeniusza Korina.

Zajęcia były bardzo twórcze i ciekawe. To nic, że wstajemy bardzo rano i przed nami 2 godz. Jazdy do stolicy. To nic, że uczymy się w soboty. Jest tak super, że już czekamy na 9 stycznia na kolejne zajęcia.

Opiekun: Anna Kostrzewa