Kolejne zajęcia na Uniwersytecie Dziecięcym

W dniu 17 października nasi mali studenci uczestniczyli w kolejnych zajęciach naukowych w Warszawie. Tym razem były to warsztaty naukowe z inżynierii genetycznej.

31 października 2011 roku urodził się 7-miliardowy mieszkaniec Ziemi. Czy wiecie, co to oznacza dla naszej planety?

Czy wiecie co oznacza skrót GMO? Czy potrafilibyście odróżnić w sklepie, które warzywa lub owoce powstały w wyniku modyfikacji genetycznych?

W 2008 roku Nagroda Nobla przypadła trzem naukowcom za odkrycie i zbadanie funkcjonowania białka GFP, czyli białka zielonej fluorescencji. Białko to zostało wyizolowane po raz pierwszy z meduzy Aequorea victoriai wykazuje zdolność do fluorescencji . Mimo, iż jest to tylko mała proteina, zrewolucjonizowała ona najnowsze badania biologii molekularnej. Naukowcy wreszcie mogli w prosty i tani sposób zacząć znakować komórki oraz ich organella. Jednym słowem to, co kiedyś nie mogło być dostrzeżone, zostało w prosty sposób oznakowane GFP i zlokalizowane w komórce.
Podczas warsztatów  nasi mali studenci poznali zarówno podstawowe techniki inżynierii genetycznej, jak i pracy z organizmami modyfikowanymi genetycznie. Samodzielnie przeprowadzili transformację bakterii w celu uzyskania fluorescencyjnego  mutanta. Dowiedzieli się też, jak ważne jest wykorzystanie takich organizmów np. w procesie badania antybiotyków.

Prowadzącym był mgr Artur Ruszczak.

Było MEGA ciekawie i wszystko udało nam się zrozumieć.

Kolejny warsztat w którym uczestniczyliśmy dotyczył rozmnażania roślin i i odbył się na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, SGGW . Tematem warsztatów było pytanie : ,, Czy rośliny mogą rosnąć w probówce”. Warsztaty prowadziła dr Agnieszka Ilczuk.

Współczesny świat potrzebuje coraz większej ilości pożywienia, jednak powierzchnia Ziemi przeznaczona pod upraw zawsze będzie ograniczona. Dlatego naukowcy na całym świecie od kilku lat prowadzą badania nad produkcją roślin w warunkach kontrolowanych przez człowieka i szukają sposobów, by uprawiać rośliny na sztucznym podłożu bez używania ziemi.

Podczas zajęć nasi mali  studenci dowiedzieli się, czy krzewy można hodować w słoiku i czy kwiaty rozmnażane w probówkach są w stanie rosnąć na polu. Zapoznali  się z procesem klonowania roślin i warunkami, jakie należy im zapewnić do wzrostu w laboratorium. Następnie samodzielnie odtworzyli roślinę z jej wybranych fragmentów i sprawdzili czy można zmienić kolor jej kwiatów lub kształt liści.

Zajęcia były wspaniałe i dostarczyły nam wiele radości, i wcale nie przeszkadza ło nam, że uczymy się w sobotę , bo jest fantastycznie.

Czekamy na następne.

Studenci Uniwersytetu Dzieci w Warszawie