Zajęcia na UNIWERSYTECIE DZIECIĘCYM

W sobotę 3 października grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła po raz pierwszy w zajęciach UNIWERSYTETU DZIECIĘCEGO w Warszawie.

Odebraliśmy indeksy i staliśmy się prawdziwymi studentami.

Tutaj wpisujemy pierwszy wykład do indeksów.

Pierwszy wykład odbył się w prawdziwej auli i poprowadził go prof. dr hab. Grzegorz Wrochna z przedmiotu: fizyka cząstek elementarnych w ramach tematu: ,,Z czego zbudowany jest Wszechświat”.

To właśnie nasz profesor

Czy uwierzylibyście, że z pozoru całkowicie nie podobne do siebie kartka papieru i planeta Jowisz zbudowane są z tych samych składników?

Już starożytni Grecy podejrzewali, że wszystko, co nas otacza, składa się z niepodzielnych cząstek, które nazwali atomami. Potrzeba było jednak ponad 2000 lat badań, żeby naukowcy potwierdzili to przypuszczenie.
Okazało się wówczas, że wystarczy około stu rodzajów atomów, żeby złożyć z nich wszystkie cząsteczki chemiczne, z których zbudowana jest cała materia ożywiona i nieożywiona. Nie dane było jednak  naukowcom długo cieszyć się nowym odkryciem. Na początku XX w. doszło do kolejnego odkrycia, które zrewolucjonizowało myślenie o atomie. Czasy współczesne to okres ciągłych eksperymentów i badań nad znalezieniem tych najmniejszych cząstek, z których zbudowany jest nasz Wszechświat. Podczas wykładu dyrektora Narodowego Centrum Badań Jądrowych, prof. Grzegorza Wrochny, studenci spróbują odpowiedzieć na pytanie, co to jest atom i z czego jest zbudowany. Dowiedzą się, gdzie są prowadzone spektakularne badania nad składnikami atomów oraz skąd naukowcy wiedzą jak wyglądają te niewidzialne dla ludzkiego oka cząstki. Poznają budowę otaczającego nas świata i spróbują zastanowić się, czy cząstki elementarne naprawdę są elementarne i czym jest bozon Higgsa.

Anna Kostrzewa